Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Co to jest spalony? - Piłka nożna - Sport  
Co to jest spalony?
wtorek, 03 kwietnia 2012 09:52

Z racji zbliżającego się EURO 2012 i związanej z tym futbolowej gorączki, która zapanuje już niedługo w Polsce, postanowiliśmy wyręczyć mężczyzn w wyjaśnianiu swoim partnerkom przepisu o spalonym. Wytłumaczenie o co w tym wszystkim chodzi znajdziecie w poniższym artykule.

Pozycja spalona występuje gdy piłkarz drużyny atakującej w momencie kierowania podania do niego znajduje się na połowie drużyny przeciwnej i ma przed sobą piłkę oraz tylko jednego piłkarza drużyny broniącej (ostatnim piłkarzem nie musi być bramkarz), a podanie nastąpiło zza jego pleców (piłkarz podający znajduje się dalej od atakowanej bramki, niż piłkarz otrzymujący podanie).

Na spalonym nie jest piłkarz, który jest za linią obrony, ale nie przekroczył linii połowy boiska. Spalony nie obowiązuje również podczas wyrzutu z autu oraz w sytuacji, gdy potencjalnie "spalony" zawodnik w momencie podania kieruje się spokojnym krokiem w stronę własnej połowy (tzn. ewidentnie rezygnuje z podejmowania akcji ofensywnej). W przypadku spalonego sędzia najczęściej kieruje się wskazaniem bocznych arbitrów i – w przypadku odnotowania pozycji spalonej – dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.

Sędzia przerywa grę tylko wtedy gdy znajdujący się na pozycji spalonej zawodnik przyjmie podanie, lub absorbuje uwagę bramkarza oraz zawodników drużyny broniącej na tyle, że przeszkadza im w skutecznej interwencji. Jeśli zawodnik będący na pozycji spalonej nie bierze udziału w grze, sędzia nie używa gwizdka i gra jest kontynuowana.

Jeśli nie wszystko bierzemy na poważnie, to przepis o spalonym możemy zinterpretować według własnej fantazji. Zobaczcie jak poradziła sobie z tym mała dziewczynka. 

WK